Правила облаштування робочого місця при роботи зі зображеннями
Завданням зорового сприйняття людини є відображення в її свідомості візуальних відомостей про навколишній світ. Наш зір успішно виконує це завдання при широких змінах умов освітлення: від яскравого літнього сонячного дня, до місячної ночі. Рівень освітленості предметів в таких умовах змінюється в тисячі разів: приблизно від 100000 до 0,1 люкс відповідно. Адаптація до рівня освітленості називається яскравісною адаптацією.
Ще однією особливістю зорового сприйняття людини є властивість приблизно однаково сприймати одні й ті ж предмети, незалежно від спектрального складу випромінювання, яке їх освітлює. Наприклад, колір шкіри людини сприймається приблизно однаково, що під лампою розжарювання, що під сонцем в безхмарний день, незважаючи на те, що спектральний склад освітлення, а отже і колірні стимули відбиті від предметів кардинально відрізняються. Така властивість зорового сприйняття називається хроматичною адаптацією — це процес адаптування до колірності освітлення. Цей процес відбувається не миттєво, потрібно близько 2 хвилин, щоб зір адаптувався до нового освітлення, протягом яких можна спостерігати суттєві відмінності в сприйнятті кольорів предметів. Хроматична адаптація ніколи не буває повною, і при переході до іншого освітлення певна різниця сприйняття кольору залишається, тому при роботі зі зображеннями необхідно використовувати стандартизовані джерела світла.
Саме через такі адаптаційні властивості нашого зору, необхідно забезпечити стабільні умови освітлення робочого місця, відбитків та предметів, інакше зображення на моніторі та паперових носіях не будуть сприйматися однаково протягом всього часу роботи над зображеннями. Якщо така умова не буде забезпечена, зір буде постійно адаптуватися до змінних умов освітлення, і відповідно буде перебудовуватися сприйняття зображень на екрані монітора чи відбитка і така нестабільність вплине на точність процесів обробки зображень. Робоче місце необхідно облаштувати таким чином, щоб яскравісна та хроматична адаптація не впливали на сприйняття зображень на екрані монітора.
Першим правилом облаштування робочого місця кольорокоректора є відсутність в полі зору будь-яких об'єктів, що яскравіші за білу точку монітора, та предметів, що темніші ніж чорна точка монітора. Дотримання цього правила забезпечить адаптування зору тільки до яскравостей монітора, що дозволить сприймати весь його тоновий діапазон без візуальної втрати контрасту дисплея. Оскільки яскравість монітора досить стабільна (змінювати її вручну на каліброваному моніторі не можна, інакше потрібно буде заново його налаштовувати), то сприйняття зображень буде незмінним в часі. Ігнорування цього правила кардинально впливає на сприйняття зображень, що проілюстровано на малюнку:

Лівий малюнок показує надмірне освітлення робочого місця (чи яскравий предмет в полі зору), а правий — недостатнє освітлення (чи дуже темний предмет). В обох випадках суттєво втрачається контраст зображень на екрані монітора.
Яскравість освітлення в приміщенні з робочим місцем кольорокоректора повинна бути стабільною і підібраною так, щоб яскравість предметів, що лежать в його полі зору була посередині між яскравістю білої і чорної точки монітора.
Другим правилом є повна відсутність природного світла в приміщенні. В протилежному випадку змінне природне світло буде неперервно заставляти наш зір адаптуватися до його спектрального складу (та ще й до його змінної яскравості, див. перше правило):

Приведений вище малюнок ілюструє зміни в сприйнятті одного й того ж зображення на цьому ж моніторі внаслідок хроматичної адаптації зору до зміни спектрального складу природного світла протягом дня. Така нестабільність буде викликати суттєві помилки кольорокорекції зображень, тому необхідно забезпечити правильні умови робочого місця, такі як характеристики ламп фонового освітлення та колір стін і предметів інтер'єру.
Значення корельованої колірної температури ламп освітлення не дає повного представлення про їх якість та придатність до використання. Колірну температуру ламп підбирають, так щоб вона відповідала вимогам профільних стандартів (5000K), або колірній температурі використовуваного монітора (в більшості випадків 6500К).
Характеристика ламп, на яку потрібно звернути увагу в першу чергу, це індекс кольоропередачі (Color rendering index — CRI), який показує наскільки буде відрізнятися колір предметів, освітлених даною лампою, від їх кольору при освітленні денним світлом, що стандартизоване комітетом CIE, як випромінювання D (наприклад D50, D65). Лампи високого класу мають індекс кольоропередачі більше 90, середнього — 80-90, низького — 50-80. Для організації фонового освітлення приміщення з робочим місцем кольорокоректора потрібно використовувати лампи високого класу.
Індекс кольоропередачі розраховується зі спектральних характеристик джерел світла, які вимірюються через спеціальне розсіювальне скло за допомогою спектрофотометра. Порівняння спектру лампи з низьким показником CRI зі спектром денного світла можна знайти у статті про вимірювання фонового освітлення розділу Послуги даного сайту.
Також необхідно забезпечити спеціально облаштоване місце для перегляду та оцінки відбитків (зображень на паперовій основі). Найкраще для цієї мети підходить спеціальне проглядове устаткування, яке має лампи з високим індексом кольоропередачі та призначене для розміщення на них відбитків:

В разі наявності такого устаткування, і необхідності одночасного оцінювання відбитків та зображення на моніторі, процес калібрування дисплея відштовхується від колірної температури та рівня освітленості, який може забезпечити така проглядова лампа. Це дозволить звести до мінімуму невідповідності сприйняття кольору на екрані та на відбитку, але, звісно, при наявності всіх необхідних колірних профілів (включаючи принтера, що друкував оцінюване зображення), та правильного налаштування системи управління кольором потрібної програми. Про функцію екранної кольоропроби програми Adobe Photoshop йдеться у відповідній статті цього сайту.
Стіни приміщення, в якому розміщено робоче місце кольорокоректора, повинні бути пофарбовані в нейтрально сірий колір. Завдяки цьому вони не будуть впливати на колірну температуру освітлення, а отже і на механізм хроматичної адаптації зору. Також нейтрально сірий фон не буде втручатися в сприйняття зображень на екрані монітора. Робочі палітри та вікна програми Adobe Photoshop виконані в сірих тонах з тією ж метою. Фон робочого стола операційної системи також повинен відповідати цим вимогам — бути нейтрально сірим.
Останнім правилом облаштування приміщення, є виключення з поля зору оператора будь-яких насичено забарвлених предметів (фломастерів, плакатів, рослин і т.п.), що можуть впливати на сприйняття кольорів опрацьовуваних зображень.
Виконання цих простих правил, а також періодичне калібрування та профілювання використовуваних моніторів та принтерів, дозволить добитися високої точності та передбачуваності технологічних процесів обробки зображень, що дозволить отримати суттєві конкуренті переваги на ринку товарів та послуг за рахунок їх високої якості.